Dnia 8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym dniu uczniowie przyszli ubrani na galowo. Wiele osób miało przypięte kotyliony, pojawiły się także flagi narodowe.
Apel rozpoczął się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i o godzinie 11:11 odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie wystąpiła pani dyrektor szkoły Arletta Kłosińska. W swoim przemówieniu zawarła przypomnienie z jakiej okazji jest ta akademia, jak ważne są symbole narodowe, patriotyzm, a także wspólne działanie wszystkich bez podziałów i waśni. Na koniec przesłaniem dla wszystkich był wiersz Antoniego Słonimskiego „Polska”.
Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klas V, VI, VII i VIII przybliżyli kolegom i koleżankom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Opowiadali o walce z zaborcami, patriotyzmie naszych przodków. Słuchaliśmy również o walce młodych chłopców, którzy najczęściej ginęli na polu bitwy o wolny kraj. Następnie przywołano wybuch pierwszej wojny światowej w 1914 roku i datę 11 listopada 1918 roku, kiedy to Rada Regencyjna powierzyła Józefowi Piłsudskiemu władzę nad Polską. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie tylu lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę.
Uczniowie nie tylko recytowali wiersze, ale także śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Nie zabrakło takich utworów jak: „Szara Piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Niepodległość – trudne słowo”, „Przybyli ułani pod okienko”.
Święto Niepodległości sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych przodków, którzy poświęcili dla nas życie, walcząc o wolność Ojczyzny. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
W drugiej części uroczystości nowy skład Samorządu Uczniowskiego złożył przysięgę. Kilka słów skierowano także do pani Joanny Niwińskiej- Rzecznika Praw Ucznia. W imieniu opiekunów Samorządu Uczniowskiego podziękowano Aleksandrze Mrozek, która aktywnie pracowała na rzecz szkoły, pełniąc funkcję przewodniczącej.
Na koniec pani Dyrektor podziękowała tym osobom, które były zaangażowane w przygotowanie apelu i dekoracji ( pani Magdalenie Kois, pani Agnieszce Błażuk- Piejko, panu Andrzejowi Jagodzińskiemu, pani Joannie Niwińskiej, pani Annie Olejnik Rems, pani Marzenie Borodeńko oraz panom konserwatorom Mieczysławowi Kornasiowi i Robertowi Lisowskiemu).
Dodatkowym akcentem pamięci o przeszłości i tym ważnym wydarzeniu dla naszego kraju, była puszczana podczas przerw śródlekcyjnych na korytarzu prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Annę Olejnik- Rems. Pani Joanna Niwińska natomiast przygotowała dekorację ścienną.
Agnieszka Błażuk- Piejko








