Dnia 9 listopada 2018 r. w Publicznym Przedszkolu nr3 w Boguszowie-Gorcach odbył się uroczysty Happening „MAŁY, WIELKI POLAK” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieci ubrane w biało-czerwone peleryny, z kwiatami, balonami i flagami przemaszerowały ulicami naszego miasta wzbudzając niemałe zainteresowanie mieszkańców. Na Rynku zaprezentowały pieśni i wiersze patriotyczne, które wprowadziły wszystkich zgromadzonych w atmosferę historycznych wydarzeń. Wzbudziły także refleksje o tym kim jesteśmy i gdzie żyjemy. Każdy choć na chwilę mógł przystanąć i pomyśleć o naszym kraju, który po 123 latach niewoli odzyskał wolność oraz o bohaterach, dzięki którym nasz kraj wrócił na mapy Europy i świata.
Uczniowie klas I-III w ramach realizacji projektu edukacyjnego „100-lecie odzyskania niepodległości, to powód do radości” już od września podejmowali rozmaite działania i przygotowywali się do uczczenia tego ważnego święta. W czasie zajęć poznali legendy o powstaniu państwa polskiego, systematycznie ćwiczyli śpiewanie czterech zwrotek hymnu Polski oraz utrwalali wiedzę o symbolach narodowych. Korytarze szkolne zostały przyozdobione dekoracjami w biało-czerwonych barwach. powstały flagi z wyciętych przez uczniów serc oraz mapa Polski z biało-czerwonych kwiatów. Odbyły się konkursy plastyczne pt. „Flaga Polski” i „Godło Polski”. Zorganizowano wystawę rodzinnych prac plastyczno-technicznych pt. „Biały orzeł”.
08.11.2218 był dniem biało-czerwonym. uczniowie i nauczyciele byli ubrani w kolorach naszych barw narodowych.
Przed nami jeszcze wiele podobnych działań, a treści patriotyczne będą utrwalane przez następne miesiące. Projekt zostanie zakończony przeglądem piosenki patriotycznej oraz apelem z okazji majowych świąt. Opiekunami samorządu szkolnego kl.I-III są p.Anna Czeleń i Katarzyna Mrozińska.
W ramach obchodów „100 lat Niepodległej Polski” w klasach IV-VIII przeprowadzono pogadanki na godzinach wychowawczych o tematyce historycznej , nawiązanie do odzyskania niepodległości prze nasz kraj. Efektem było wykonanie gazetek klasowych i na korytarzach szkolnych na ten temat.
Uczniowie pod opieką p.Patrycji Twaróg wykonali plakaty o znanych matematykach z okresu niepodległej Polski.
W związku z 100. rocznicą obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole został zorganizowany szkolny konkurs literacko- plastyczny „Życzenia dla Ojczyzny” dla uczniów klas IV-VI. Jego celem było kształtowanie uczuć patriotycznych wśród dzieci. Wiele osób chętnie wzięło w nim udział, a poziom wykonanych prac był bardzo wysoki. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 9 listopada podczas uroczystego apelu, który się odbył na sali gimnastycznej. Najlepsze prace stanowią element dekoracji na szkolnym korytarzu.
Uczniowie klas VII-VII uczestniczyli w konkursie literackim organizowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę pod Atlantami w Wałbrzychu ,,Pożeracze Książek 2018” - ,,Moja wizja Polski za 100 lat”. Celem konkursu jest wyszukiwanie młodych talentów literackich i rozwijanie pasji czytelniczej.
Na lekcjach plastyki i techniki wykonano kotyliony w barwach biało-czerwonych, które uczniowie mieli przypięte w trakcie uroczystego apelu szkolnego z okazji 100 letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Przeprowadzono szkolny etapu konkursu organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 6 w Boguszowie-Gorcach "Kartka patriotyczna dla Niepodległej". Celem konkursu było propagowanie postaw patriotycznych. W efekcie uczeń klasy 7 a naszej szkoły otrzymał wyróżnienie.
Pani Roksana Rajtmajer pomysłodawczyni działania "Polska to my ", przygotowała z uczniami dla klas mapy konturowe Polski, na której wychowawca z uczniami rysowali flagę i pisali swoje imiona. Mapy zostały umieszczone na drzwiach klas, było to symbolem, że razem tworzymy nasz kraj.
Dnia 9 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Boguszowie – Gorcach odbył się uroczysty apel z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia została przygotowana przez nauczycieli języka polskiego oraz historii – panią Halinę Gozdowską, Agnieszkę Błażuk oraz Annę Olejnik – Rems. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV – VIII ubrani na galowo, a o godzinie 11.11 wspólnie z uczniami z całej polski został odśpiewany nasz hymn narodowy– „Mazurek Dąbrowskiego”.
Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.Godnym strojem oraz wysłuchaniem apelu z prawdziwą powagą i zaangażowaniem, uczniowie naszej szkoły wyrazili szacunek dla historii i dziejów naszego narodu. Obchody Święta Niepodległości zakończyło przemówienie wygłoszone przez panią Dyrektor Arlettę Kłosińską, która podkreślając ważność uroczystości, trafnie nawiązała do wiersza ,,Twój dom” Wandy Chotomskiej. Z pewnością uroczystość ta była dla wszystkich z nas cenną lekcją patriotyzmu i historii.
11 listopada o godz. 13 Dyrekcja i Grono pedagogiczne oraz delegacje klas z pocztem sztandarowym naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. „Za ojczyznę „ w Parafii Świętej Trójcy w Boguszowie