Są w Polsce takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Wieliczka i Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki. W dniach 18-20 października uczniowie klas IV- VIII mieli okazję odwiedzić te niezwykłe miejsca.
Pierwszego dnia podążyliśmy „Śladami legend wielickiej kopalni”, prowadzonej przez panią przewodnik - wieloletniego pracownika Kopalni Soli w Wieliczce. Z uwagą słuchaliśmy przekazywanej przez nią wiedzy. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza. Dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi.
Następnego dnia zwiedziliśmy Kraków, który przywitał nas serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem. Rynek Główny zaprezentował perłę renesansu polskiego – Sukiennice, w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Odwiedziliśmy również kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. W Krakowie podziwialiśmy także okazały pomnik Adama Mickiewicza, Ratusz, Bramę Floriańską , a także Wawel. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta, podobnie jak groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz posąg Smoka Wawelskiego. Z kolei na dziedzińcu Collegium Maius - głównej i najstarszej siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik opowiedział ciekawostki o dziejach tej uczelni. Mieliśmy okazję także zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza – upamiętniający poległych na polach bitewnych nieznanych polskich żołnierzy, usytuowany na placu Matejki przed pomnikiem Grunwaldzkim.
Usatysfakcjonowani i pełni wrażeń powróciliśmy do hotelu, by wypocząć i zebrać siły na ostatni dzień czekających nas atrakcji. W piątek po śniadaniu wyruszyliśmy do Energylandii - rodzinnego parku rozrywki położonego w Zatorze. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji.
Wycieczka dostarczyła nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.
Opiekunowie wycieczki : Agnieszka Sosialuk, Ewa Gulińska, Agnieszka Błażuk- Piejko